Plan pracy przedszkola

Roczny plan pracy wychowawczo- dydaktycznej Publicznego Przedszkola nr12
z Oddziałem Integracyjnym w Jastrzębiu – Zdroju
na rok szkolny 2018/2019

Zatwierdzono do realizacji uchwałą rady pedagogicznej nr 2/2018 z dnia 29 sierpnia 2018r.

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2018, poz.996)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356).

• Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2017, poz. 1658).

• Statut PP12

• Program Wychowawczy PP12

• Wnioski wynikające z realizacji planu nadzoru pedagogicznego:

- Ustalono, że w roku szkolnym 2018/2019 nauczycielki skoncentrują się na pedagogizacji rodziców, aby zwrócić uwagę

na najczęściej popełniane błędy rodzicielskie

- Organizować spotkania na nurtujące tematy w tym z psychologiem dla rodziców.

- Zadbać o dalszą dobrą współpracę z instytucjami, które uczą dzieci odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożeń.

- Nadal pracować tak, aby utrzymać wysoką jakość pracy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dziecka.

- Nadal prowadzić działania w ramach innowacji pedagogicznej „Bezpieczna droga” w ramach edukacji komunikacyjnej.

- Organizować szkolenia dla pracowników przedszkola.

- Zorganizować „Plener malarski” podejmując współpracę z Publicznym Przedszkolem nr 10 w Jastrzębiu – Zdroju

• Cele główne realizacji w danym roku szkolnym (kierunki pracy).

• Ustalono zadania planu pracy na rok szkolny 2018/2019, za opracowanie którego odpowiadają p. Maria Piwowar i p. Wioletta Koralewska „Plastyka, technika - świetną zabawą dla smyka”

• Szczególnie wyeksponowany i wyposażony zostanie kącik plastyczny – dzieci mogą korzystać ze wszystkich przyborów plastycznych: nożyczki, kartki, kleje, farby, kółeczka origami itp.

• Wytyczne MEN

Plastyka, technika – świetną zabawą dla smyka’’

- Rozmiłowanie dzieci w sztuce plastycznej poprzez aktywizowanie do twórczego działania rozwijającego wyobraźnię.

- Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań plastycznych dzieci w tok różnorodnych działań plastycznych i technicznych.

założenia programu:

1. Poznanie różnych technik plastycznych i ich wykorzystanie

2. Kształtowanie i rozwijanie wrażliwości na piękno kształtów i barw otaczającej rzeczywistości

3. Rozwijanie zdolności przeżywania wartości estetycznych

4. Promowanie dorobku twórczego dzieci

5. Budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy

6. Rozwijanie wyobraźni dziecka poprzez kontakt z wytworami sztuki (reprodukcje dzieł uznanych artystów polskich i zagranicznych, oglądanie wystaw miejscowych artystów).

7. Poznanie różnych nurtów plastycznych oraz ich wybranych przedstawicieli

8. Interpretuje swoją własną twórczość

9. Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i pomaganie sobie nawzajem

10. Doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami i materiałami plastycznymi, stosowanie ich w czasie swobodnej zabawy.

11. Rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej

12. Rozwijanie twórczej inicjatywy dziecka, pomysłowości oraz wiary we własny siły

Lp.

Środki i formy realizacji

Osoby odpowiedzialne

Uwagi o realizacji

1

Wprowadzenie w grupach Kodeksu Dobrego Zachowania

2

Wzbogacenie bazy przedszkola o nowe artykuły plastyczne niezbędne do realizacji zajęć, tj. papier do origami, kolorowe pompony, klamerki, plastikowe igły, muliny, kreatywne druciki, oczy, kolorowe piórka, papierowe talerze, pojemniki na muf finki, papier kolorowy, słomki, patyczki, pastele suche oraz mokre itp.

3

Opracowanie dla całego przedszkola wspólnego kalendarza realizacji cyklu ,, Poznajemy malarzy” - raz w miesiącu.

W ustalony dzień obchodu dnia, tj. ostatni wtorek miesiąca, dzieci poznają wybrany nurt plastyczny i jego przedstawicieli.

Opracowanie scenariuszy:

Dorota Jankowska

Monika Hauzer

Realizacja:

4

Wernisaż prac wykonanych przez dzieci – po każdym dniu z cyklu ,,Poznajemy malarzy”.

5

z dziećmi.

6

Angażowanie dzieci do udziału w konkursach plastycznych organizowanych przez inne placówki

7

Zorganizowanie wycieczki na wystawę obrazów artystów lokalnych i nie tylko.

8

Tworzenie prac plastycznych w plenerze – wykorzystywanie materiałów pochodzących
z przyrody, w każdej porze roku.

9

Plener malarski” – współpraca z PP 10

10

,,Pocztówka z wakacji” –konkurs na pocztówkę
w formie A5 dowolną techniką.

Maria Piwowar

11

Międzynarodowy Dzień Kropki (15 Wrzesień) – święto kreatywności, odwagi i zabawy.

Opracowanie scenariusza:

Maria Piwowar

Realizacja:

12

Realizacja projektu „Niepełnosprawni wśród nas” – konkurs plastyczny

Listopad/grudzień

13

Wycieczka do Regionalnego Muzeum w Osinach

14

Wyszukanie nowych, ciekawych inspiracji plastyczno – technicznych i wykorzystanie ich w codziennej pracy z dziećmi.

Cały rok

15

Konkurs techniczno – plastyczny dla dzieci
i rodziców „Cztery pory roku” (praca przestrzenna, makieta).

Maria Piwowar,

Wioletta Koralewska

16

Ogólnomiejski konkurs dla dzieci z jastrzębskich przedszkoli z okazji 11 listopada „Legendy polskie”- zgodnie z akcją „Rok dla Niepodległej”

17

Wewnątrz przedszkolny konkurs plastyczny Tworzenie pracy na podany temat, według własnej kreatywności z dostępnych materiałów.

kwiecień

Bożena Wrześniewska

Joanna Salachna

18